wizyta u prawnika
Konsultacja z adwokatem nie musi być stresująca. Co więcej, nie jest to żaden egzamin, z którego ktoś Cię będzie oceniał. Z mojej perspektywy, jest to przyjazna wizyta, w trakcie której dowiaduję się o Twoim problemie. Celem jednak spotkania jest nic innego jak udzielenie Ci porady prawnej, dlatego warto się do wizyty przygotować.
poniżej kilka porad jak się przygotować na konsultację
Pierwsza wizyta w Kancelarii najczęściej trwa od 30 minut do godziny – zależy to jednak od rodzaju sprawy. Na pierwsze spotkanie warto umówić się z wyprzedzeniem. Pozwoli Ci to spokojnie się przygotować i uniknąć sytuacji, w której adwokat nie będzie miał wystarczającej ilości czasu.
1. przypomnij sobie stan faktyczny
Usiądź i postaraj się przypomnieć wszystkie ważne informacje, daty i wydarzenia. Ja, rozmawiając z Klientem najczęściej proszę go aby opisał mi – możliwie jak najszerzej – problem z którym przychodzi. Jeżeli jest to sprawa rodzinna to proszę o naświetlenie mi relacji rodzinnych, niektórych zdarzeń, etc. Trudno jest takie sytuacje przywołać na zawołanie, dlatego dobrze jest się wcześniej przygotować, przypomnieć.
Dobrą praktyką jest też zapisywanie konkretnych dat lub drzew genealogicznych (szczególnie w skomplikowanych sprawach spadkowych). Takie notatki bardzo ułatwiają rozmowę i zapobiegają sytuacjom, w których podczas spotkania coś Ci wypadnie z głowy.
2. przynieś niezbędne dokumenty
Na pierwszą konsultację z adwokatem warto jest przynieść dokumenty, które według Ciebie są istotne. W sprawach rodzinnych na pewno będą to akty urodzenia, małżeństwa. Tutaj możesz zobaczyć jakie dokumenty są niezbędne w sprawach o rozwód i o kontakty. Natomiast w sprawach związanych z zasiedzeniem lub drogą konieczną warto przynieść wypisy z ewidencji gruntów, mapy, akty własności ziemi, etc. Jeżeli konsultacja dotyczy nieuregulowanej faktury to przynieś ze sobą wspomnianą fakturę i wszelkie inne dokumenty, które związane są z transakcją.
Nie martw się, jeżeli czegoś zabraknie to adwokat na pewno poinformuje Cię jakich dokumentów jeszcze potrzebuje. Ja bardzo często przygotowuję dla Klientów listę dokumentów, które są niezbędne wraz ze wskazaniem Urzędu, z którego mogą je pozyskać. Takie rozwiązanie ułatwia sprawę nie tylko mnie – bowiem szybko otrzymam niezbędne dokumenty – ale również Tobie, bo nie będziesz musiał się zastanawiać do jakiego Urzędu się udać.
3. zanotuj pytania
Będąc już na konsultacji często zdarza się, że Klienci zapominają o co chcieli zapytać, dlatego regularnie zdarza się, że od razu po wyjściu dzwonią z dodatkowymi pytaniami. Aby uniknąć takich sytuacji, zalecam jeszcze przed spotkaniem zapisać sobie najważniejsze pytania. Takie rozwiązanie sprawi, że Twoja wizyta w Kancelarii będzie jak najbardziej owocna.
4. nie denerwuj się!
Adwokat też człowiek – nie masz powodów do stresu.
Nie zapominaj, że konsultacja prawna ma na celu pomoc w Twoim problemie. Nie traktuj tego jak przykrego obowiązku. Rozmowa z adwokatem bardzo często pomoże Ci popatrzeć na Twoje problemy z innej perspektywy i nie zapominaj – konsultacja jest dla Ciebie. To Ty podczas konsultacji decydujesz czy chcesz powierzyć prowadzenie swojej sprawy danemu adwokatowi, dlatego Twój komfort to priorytet. Pamiętaj , że zawsze możesz zadawać dodatkowe pytania, zawsze możesz wyrażać swoje opinie.
podsumowując
Przygotowanie się według powyższych wskazówek do rozmowy z adwokatem zdecydowanie usprawni przebieg samego spotkania, ale przede wszystkim umożliwi szybsze podjęcie odpowiednich działań w sprawie. Co najważniejsze, konsultacji z adwokatem nie należy się obawiać. Jest ono potrzebne po to, aby możliwe było udzielenie sprawnej i efektywnej pomocy prawnej.
Jeżeli zatem potrzebujesz pomocy prawnej to zapraszam do kontaktu: 791-340-535 lub do lokalu Kancelarii.
adw. Diana Jezior – Skóra