Opieka nad dzieckiem – szczególnie w dzisiejszych czasach związana jest z wysokimi kosztami. Wraz z biegiem czasu zmieniają się potrzeby dziecka, zmienia się jego sytuacja życiowa, dlatego raz ustalone alimenty (np. postanowieniem lub w wyroku rozwodowym) możesz zmienić. Podwyższenie alimentów – o ile nie ma pomiędzy Wami zgody – wymaga złożenia pozwu do Sądu.
Dzisiaj kilka słów o tym, jak podwyższyć alimenty oraz jak sformułować pozew.
kiedy możesz domagać się podwyższenia alimentów?
Zgodnie z przepisami, rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Ponadto, ustawodawca przewidział, że w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.
Zmiana stosunków, która uzasadnia podwyższenie alimentów następuje wtedy, gdy od poprzedniego orzeczenia zmieniły się:
- usprawiedliwione potrzeby uprawnionego do alimentów dziecka,
- możliwości zarobkowe bądź majątkowe zobowiązanego do alimentacji rodzica.
usprawiedliwione potrzeby dziecka
Dziecko dorasta, zmienia szkoły, zmienia się jego stan zdrowia, potrzeby – wszystkie te sytuacje mają znaczenie dla ustalenia wysokości alimentów. Pomyśl, czy w życiu Twojego dziecka coś się zmieniło, np.:
- czy zaczęło dojeżdzać do szkoły i występuje potrzeba zakupu biletu miesięcznego,
- czy dziecko idzie na studia w innym mieście,
- czy zwiększyły się koszty wyżywienia,
- czy dziecko chce rozwijać pasje, chodzić na korepetycje, uczyć się języka,
- czy dziecko choruje, czy zażywa lekarstwa,
- czy dziecko musi nosić okulary, czy wymaga leczenia dentystycznego.
W ostatnich miesiącach jednym z czynników, który może dodatkowo przemawiać za podwyższeniem alimentów jest inflacja. Jak widzisz powodów do zmiany alimentów jest wiele i nie zawsze musi być tak, że od ostatniego orzeczenia o alimentach minęło dużo czasu. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których kilka miesięcy po zasądzeniu alimentów sytuacja dziecka zmienia się na tyle, że wniosek o podwyższenie alimentów jest całkowicie uzasadniony.
Istotne jest także to czy wystąpiły zmiany w kontaktach rodzica z dzieckiem. Jeżeli aktualnie jest ich mniej niż podczas poprzedniej sprawy o alimenty, to również mogą zachodzić przesłanki do podwyższenia alimentów. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o kontaktach to koniecznie zaglądnij na wpis na blogu.
możliwości zarobkowe rodzica
Kolejnym z powodów, kiedy podwyższenie alimentów jest zasadne są sytuacje, w których zmianie ulega sytuacja materialna zobowiązanego rodzica. Innymi słowy – ma on więcej pieniędzy lub jest w stanie więcej zarobić. Podwyższenie alimentów będzie uzasadnionym żądaniem, jeśli rodzic przykładowo:
- dostał podwyżkę;
- zmienił pracę na lepiej płatną;
- odziedziczył spadek, dostał darowiznę;
- zakończył rehabilitację czy leczenie;
- obniżył koszty życia, np. spłacił kredyt.
pozew o podwyższenie alimentów
W pozwie kluczowe jest wykazanie, że od ostatniego orzeczenia nastąpiły istotne zmiany, czyli albo wzrosły potrzeby dziecka, albo zwiększyły się możliwości majątkowe lub zarobkowe rodzica. Dlatego pisząc pozew wyjątkowo ważne jest prawidłowe uzasadnienie nie tylko kwoty, której się domagasz, ale przede wszystkim tego na czym polega zmiana w stosunków.
podwyższenie alimentów – dowody
Dowody, dowody, dowody! Jeżeli zatem rozważasz walkę o podwyższenie alimentów to zacznij gromadzić dokumenty, które będą wykazywać ponoszone przez Ciebie wydatki. Chodzi tutaj w szczególności o faktury, umowy, zaświadczenia, dowód zapisania dziecka na zajęcia dodatkowe, etc.
A jak udowodnić, że sytuacja drugiego rodzica poprawiła się? W pozwie możesz sformułować wniosek o zobowiązanie pozwanej matki lub ojca do przedłożenia wyciągu z konta bankowego, umowy zatrudnienia, zaświadczenia o dochodach, PIT-ów, itp.
podsumowanie
Podwyższenie alimentów wbrew pozorom nie jest łatwe, jednak przy pomocy profesjonalisty cała procedura nie będzie dla Ciebie aż tak uciążliwa. Dużym plusem jest także fakt, iż sam pozew o podwyższenie alimentów jest zwolniony od opłat sądowych.
Jeżeli zastanawiasz się nad złożeniem pozwu lub nie jesteś w stanie stwierdzić, czy zachodzą przesłanki do jego złożenia – zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie,
adw. Diana Jezior – Skóra