Słysząc słowo adwokat, każdy z nas myśli o sali rozpraw i pięknej czarnej todze. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda usługa adwokata od początku do końca
Dzisiaj pomyślałam, że fajnie byłoby wrzucić coś, co chociaż odrobinę przybliży Wam to, w jaki sposób pracujE ADWOKAT.
- Pierwszym krokiem jest PORADA PRAWNA (konsultacja).
Jak sama nazwa wskazuje, jest to spotkanie, na którym po raz pierwszy adwokat zapoznaje się z Twoją sprawą. Podczas takiego spotkania opowiadasz mi o swoim „problemie”, ja zadaję Ci dodatkowe pytania, podsuwam możliwe rozwiązania.
Wbrew pozorom, taka porada prawna nie jest bardzo kosztowna. Nie raz kosztuje mniej niż zrobienie paznokci czy włosów, a potrafi wiele rozjaśnić i uspokoić co do ewentualnych skutków prawnych naszych decyzji.
- Drugi krok – zlecenie napisania pisma.
O ile będzie taka potrzeba i jeżeli zdecydujesz się na moją pomoc możesz zlecić przygotowanie pisma, np.:
- pozwu,
- wniosku,
- odpowiedzi na pozew,
- apelacji,
- zażalenia,
- zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Wtedy najczęściej mówię jakie dokumenty będą potrzebne, jakich dodatkowych informacji potrzebuję, etc.
Wtedy też uzgadniamy wynagrodzenie oraz sposób zapłaty.
- Przygotowanie pisma.
I uwaga – nie zawsze jest tak, że po prostu siadamy i piszemy.
Wiele spraw wymaga zrobienia „researchu”. Czyli rozczytania linii orzeczniczej, przeglądnięcia przepisów, komentarzy do danych artykułów, itd., co nie raz zajmuje więcej czasu niż samo napisanie pisma.
Dla przykładu, aktualnie jestem w trakcie przygotowywania odwołania od decyzji KRUS. „Rozczytywanie” tematu, szukanie orzeczeń, sprawdzanie komentarzy zajęło mi ponad dwa dni!
- Zapoznajesz się z projektem pisma.
Otrzymujesz projekt pisma, zapoznajesz się z nim. Na tym etapie możemy wszystko omówić, możesz zadawać dalsze pytania. Możemy jeszcze coś dodać, jeżeli przypomni Ci się, że jest jakiś element stanu faktycznego, który warto dopisać. Ja stawiam przede wszystkim na współpracę z Klientem bo to przecież Wasze sprawy i wiem, że chcecie brać w nich czynny udział
- Wysyłka pisma do Sądu.
Wydawałoby się, że to prosta czynność, ale wymaga wydrukowania wszystkich dokumentów, skopiowania i przygotowania dla wszystkich uczestników postępowania. W przypadku wielu dowodów, jest to nawet kilka godzin kopiowania, kserowania, drukowania i kompletowania. Następnie, trzeba udać się na pocztę, nadać i opłacić :).
ETAP SĄDOWY.
- Dalsze pisma, czynności, telefony.
Na jednym piśmie się nie kończy. formułowanie dalszych pism w sprawie, o ile okażą się niezbędne – oczywiście wszystko po konsultacji z Tobą. Na tym etapie często dochodzi także do kontaktu pomiędzy pełnomocnikami, dzwonienia do sekretariatów w sądzie, itd.
- Rozprawa.
Zawsze do Sądu możesz iść sam, ale możesz również skorzystać z mojej pomocy. W takim przypadku spotykamy się na kilka dni przed rozprawą, omawiamy wszystkie istotne zagadnienia, tłumaczę Ci jak to będzie wyglądało. Powtarzamy ten krok, w przypadku gdy rozpraw jest więcej niż jedna.
I nie zapominajmy o jeszcze jednym – ja sama też się do tej rozprawy lub rozpraw przygotowuję. Czytam akta, przygotowuję pytania, mowę końcową, itd.
- Zamykamy sprawę.
Jeżeli wydany zostanie wyrok lub postanowienie – występujemy z wnioskiem o wydanie orzeczenia. Po jego przesłaniu przez Sąd – zamykamy sprawę.
Jak widzisz, praca prawnika to nie tylko chwilowa rozmowa i później 2-3 h pracy polegającej na przygotowaniu pisma. Cała praca tak naprawdę zaczyna się po Twoim opuszczeniu Kancelarii i zleceniu sprawy.
Pozdrawiam i mam nadzieję, że w razie potrzeby zdecydujesz się na moją pomoc
Zaglądaj na mojego Facebooka, gdzie regularnie wrzucam prawnicze treści -> FACEBOOK
DJS.