Emerytura pomostowa – odwołanie od decyzji ZUS

Emerytura pomostowa przysługuje na podstawie ustawy o emeryturach pomostowych ma nieco bardziej restrykcyjne przesłanki przyznania niż emerytura z tytułu pracy w warunkach szczególnych tym nie mniej dość często Zakład Ubezpieczeń Społecznych niezasadnie odmawia jej przyznania. Otrzymałeś decyzję odmowną i nie wiesz czy warto się od niej odwołać? Według mnie warto! ZUS podchodzi do kwestii przyznania emerytury pomostowej bardzo formalistycznie, natomiast przed Sądem możliwości dowodowe są znacznie większe i dają większe szanse na wygraną.

Niewątpliwie nie każdy spełnia warunki przyznania prawa do emerytury pomostowej, niemniej jednak dość często bywa tak, że warunki są spełnione albo istnieje możliwość ich spełnienia. Niestety jednak ZUS nieraz przyjmuje niekorzystną dla ubezpieczonego interpretację lub też ubezpieczony nie posiada wiedzy o tym jak spełnić warunki konieczne do jej uzyskania.

Kto jest uprawniony do emerytury pomostowej?

Zgodnie z ustawą o emeryturach pomostowych, osoba, która urodziła się po 31 grudnia 1948 r. i spełniła łącznie następujące warunki:

  1. osiągnęła wiek emerytalny – co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn
  2. udowodniła okresy składkowe i nieskładkowe – co najmniej 20 lat dla kobiet i  25 lat dla mężczyzn
  3. przed 1 stycznia 1999 r. wykonywała prace w szczególnych warunkach (w szczególnym charakterze) wymienione w przepisach dotychczasowych lub prace w szczególnych warunkach (o szczególnym charakterze) wymienione w ustawie o emeryturach pomostowych
  4. po 31 grudnia 2008 r. wykonywała prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienione w ustawie o emeryturach pomostowych
  5. udowodniła co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub
    o szczególnym charakterze wymienionych powyżej w podpunktach 3 lub

albo osoba, która urodziła się po 31 grudnia 1948 r. i spełniła łącznie następujące warunki:

  1. udowodniła okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn
  2. przed 1 stycznia 1999 r. wykonywała prace w szczególnych warunkach (w szczególnym charakterze) wymienione w przepisach dotychczasowych lub prace w szczególnych warunkach (o szczególnym charakterze) wymienione w ustawie o emeryturach pomostowych
  3. po 31 grudnia 2008 r. wykonywała prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienione w ustawie o emeryturach pomostowych

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje również osobie, która nie wykonywała po 31 grudnia 2008 r. pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeżeli na dzień 1 stycznia 2009 r. miała wymagany okres 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych oraz (przed 1 stycznia 2009 r. lub po 31 grudnia 2008r.) spełniła pozostałe warunki wymienione w pkt I ppkt 1, 2, 6 lub w odpowiednich podpunktach punktu II.

Prace w szczególnych warunkach lub o szczególnych charakterze

Emerytura pomostowa przysługuje osobom, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w pełnym wymiarze czasu pracy.

Prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienione zostały w załączniku nr 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych zwanych dalej nowymi wykazami prac.

Prace uznawane za prace w szczególnych warunkach są wymienione w załączniku nr 1. Są to np. prace:

  • pod ziemią,
  • na wodzie i pod wodą,
  • w powietrzu w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu,
  • bardzo ciężkie prace fizyczne,
  • w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego,
  • ciężkie prace fizyczne związane z bardzo dużym obciążeniem statycznym, np.: prace rybaków morskich.

Wykonujesz pracę w szczególnych warunkach również wtedy, gdy jesteś objęty ubezpieczeniem społecznym z tytułu działalności artystycznej jako tancerz zawodowy wykonujący prace związane z bardzo ciężkim wysiłkiem fizycznym.

Prace o szczególnym charakterze wymienione w załączniku nr 2, to prace, które wymagają szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej. Wraz z wiekiem sprawność ta zmniejsza się, a co za tym idzie coraz mniejsze są możliwości wykonywania takich prac w sposób, który nie zagraża bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób. Są to np. prace:

  • maszynistów pojazdów trakcyjnych,
  • kierowców pojazdów uprzywilejowanych,
  • operatorów żurawi wieżowych, do obsługi, których są wymagane uprawnienia kategorii IŻ lub równorzędne oraz dźwignic portowych,
  • członków zespołów ratownictwa medycznego.

Co po złożeniu przez Ciebie wniosku o przyznanie emerytury pomostowej?

Wniosek rozpatruje organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Od decyzji przysługuje odwołanie, które należy wnieść pisemnie lub ustnie do protokołu, za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję, do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Postępowanie odwoławcze jest wolne od opłat.

Co piszemy w odwołaniu od decyzji ZUS?

W odwołaniu wskazujemy znak decyzji i datę jej wydania. Można również wskazać numer, pod którą była prowadzona sprawa. Jest to istotne z tego względu, że precyzuje jakiego postępowania zakończonego decyzją odwołanie dotyczy. Może się bowiem zdarzyć tak, że ZUS prowadzi wiele postępowań w stosunku do Ubezpieczonego i brak wyraźnego oznaczenia zaskarżonej decyzji mógłby spowodować wątpliwości, co do której z decyzji zostało wniesione odwołanie.

To odwołujący się powinien wykazać zasadność odwołania. Zarzut może stanowić każda podniesiona przez Ubezpieczonego wadliwość decyzji. Z reguły wyróżnić można trzy grupy zarzutów:

  • zarzut błędu ustaleń faktycznych;
  • zarzut naruszenia prawa procesowego;
  • zarzut naruszenia prawa materialnego.

W odwołaniu należy wskazać z jakich względów decyzja ZUS jest nieprawidłowa. Ponadto, w celu wykazania spełnienia wszystki przesłanek do przyznania emerytury pomostowej, już w samym odwołaniu, warto sformułować wnioski dowodowe, dzięki którym będzie możliwe wykazanie faktu świadczenia pracy stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach. 

Mogą to być koledzy z pracy, którzy potwierdzą jaki zakres obowiązków realizował odwołujący się i na czym polegała jego praca. Może to być pracodawca lub kierownictwo zakładu pracy. Dodatkowo pomocny może okazać się dowód z dokumentów takich jak umowa o pracę. 

W odwołaniu należy też wskazać wnioski, czyli jakiego rozstrzygnięcia chce Ubezpieczony. W przypadku uwzględnienia odwołania sąd zmienia w całości lub w części zaskarżoną decyzję. Należy zatem wskazać jak powinno wyglądać prawidłowe rozstrzygnięcie sprawy zakończonej decyzją ZUS.

W uzasadnieniu Ubezpieczony rozwija podane w części wstępnej odwołania od decyzji zarzuty i wnioski. Chodzi o zaprezentowanie argumentacji, która spowoduje zmianę decyzji przez sąd rozpoznający odwołanie. Można posługiwać się przy tym orzeczeniami innych sądów w podobnych sprawach, czy poglądami wyrażanymi przez ekspertów w danej dziedzinie. Na końcu należy pamiętać o tym, aby złożyć swój podpis pod odwołaniem.

________________________

Jak widać w niniejszym wpisie, odwołanie od decyzji ZUS nie jest wcale prostym pismem. Dlatego też zachęcam do korzystania z pomocy profesjonalistów. 

Pozdrawiam, 

adw. Diana Jezior – Skóra